img

Rodem z minionej epoki - Zespół Pałacowy Galiny

Pałac w Galinach; www.ciekawemazury.pl

Odrestaurowany z niezwykłą dokładnością Pałac w Galinach jest dzisiaj siedzibą jedynego w swoim rodzaju hotelu. Aby zrozumieć jego niezapomniany klimat poznaj historię pałacu i przekonaj się, dlaczego właśnie tu warto zorganizować służbowe spotkanie, czy też szkolenie !

Galiny są niewielką wsią, położoną ok. 10 km od Bartoszyc, nieopodal drogi krajowej nr 57, na odcinku pomiędzy Bartoszycami a Biskupcem. To właśnie tu, na obszarze parku krajobrazowego zajmującego 4 ha znajduje się zespół pałacowy, którego początków szukać można w XVI w. Dzisiaj pałac jest siedzibą hotelu, do którego zjeżdżają się m.in. klienci biznesowi z całej Polski.


Historyczne dzieje Pałacu w Galinach

Jak większość średniowiecznych pałaców, również i ten – wznoszący się na wzgórzu, pełnił funkcje obronne. Otoczony był fosą, a wejście do niego możliwe było po pokonaniu zwodzonego mostu. Pałac posiadał także sekretne przejście, będące ewakuacyjnym tunelem, który prowadził do pobliskiego kościoła.


Na przestrzeni wieków pałac był własnością jednego z największych rodów zamieszkujących te rejony – rodu von Eulenburgów. Dwór ten był konsekwentnie rozbudowywany, gdyż z czasem wyposażono go w spichlerz, stajnię i wozownię. Także sami członkowie rodu coraz bardziej awansowali - przyznano im tytuł baronów, a potem hrabiów.


W XIX w pałac był pod wpływami angielskim, dlatego w takim też stylu został utworzony otaczający go piękny park. Niestety został on częściowo zniszczony podczas II wojny światowej oraz w czasach powojennych. Dopiero na przełomie ostatnich dekad, za sprawą architektów obrazu, park nabrał dawnego blasku.


XIX w był zaś okresem postępującej rozbudowy, gdyż to właśnie wtedy ówcześni właściciele dobudowali w południowo – zachodniej części dworu m.in. kuźnię oraz bramę wjazdową, nad którą piętrzy się wieża z zegarem.


Obecnego kształtu ten pałacowy kompleks nabrał w latach 20. XX w, kiedy to był on przebudowywany w taki sposób, aby nadać mu pierwotny charakter. Nie dane jednak było pałacowi w Galinach pozostać w takim kształcie na dłużej. Chociaż sam budynek nie został zniszczony, to później, po zajęciu go przez Armię Radziecką, wnętrza pałacu zostały ograbione, a liczne dzieła sztuki zdewastowane.


Po pewnym czasie pałac w Galinowie stał się własnością Skarbu Państwa i został przekształcony w ośrodek kolonijny. Niestety nie służyła mu ta funkcja – obiekt stawał się coraz bardziej zrujnowany. Czas zmian nastąpił w latach 90. XX w, kiedy to zniszczoną posiadłość wykupili prywatni właściciele, którzy następnie poddali ją renowacji i konserwacji, dzięki czemu obiekt służy dziś jako siedziba wyjątkowego hotelu.

Odrestaurowana została każda część kompleksu pałacowego. Proces odnowy został jednak doceniony – pałac uznano za jedną z najlepiej odrestaurowanych posiadłości zabytkowych tego typu w kraju. Prace remontowe nadal postępują, skupione są teraz na adaptacji pałacowych piwnic.


Pałac w Galinach w dzisiejszych czasach

Na dzień dzisiejszy dwór obejmuje historyczny kompleks pałacowy, wozownię z oranżerią, folwark z XIX w, zabytkową kuźnię, a także stajnie, w których mieści się niespełna 100 koni. Okolicę pałacu stanowi 250 ha łąk i lasów oraz stawy kąpielowe, co tworzy niezwykle malowniczy krajobraz.


Przybywający do Galin goście otrzymują jeden z 38 pokoi i korzystać mogą z pysznej, regionalnej kuchni, która opiera swe przepisy na ekologicznych, galińskich uprawach. Te okolice są prawdziwym rarytasem dla miłośników jazdy konnej – niemal niekończąca się przestrzeń tutejszych łąk to czysta zachęta do kłusowania. Jednak nie tylko te osoby odnajdą się znakomicie w tej okolicy! Każdy, komu nieobojętna jest dzika przyroda Warmii i Mazur, poczuje się cudownie w Galinach.


Pałacowe konferencje w Galinach

Pałac w Galinach jest wyjątkowo atrakcyjnym ośrodkiem konferencyjnym. Osoby pragnące zorganizować tu konferencję, czy też szkolenie, do dyspozycji mają 6 sal. Miejsce to przystosowane jest zarówno do kameralnych zjazdów - w jednej z nich, Sali Kredensowej, można zorganizować spotkanie dla 20 osób – jak i do dużych konferencji, które odbyć się mogą w Hali Namiotowej, mieszczącej aż kilkuset uczestników. Do niecodziennych zalet pałacu bez wątpienia dodać można konferencje odbywające się na świeżym, mazurskim powietrzu.

Pozostałe sale to Sala pod Zegarem, Dawna Wozownia z Oranżerią, Gospoda, Kuźnia Dwu – Izbowa. Przygotowane są one kolejno dla : 25, 70, 120 i 140 osób. Ich niezaprzeczalny atut to naturalne oświetlenie, które zapewnia korzystne warunki podczas wielogodzinnych spotkań biznesowych. Na każdej z sal jest też odpowiednie wyposażenie – sprzęt audiowizualny, ekran, odpowiednie nagłośnienie, flipchart, a także dostęp do Internetu.


Spotkania służbowe, konferencje, kongresy, czy szkolenia organizowane w zespole pałacowym mogą być zatem przeprowadzane w salach o różnej wielkości. Istotny jest również oryginalny wystrój wnętrz, gdzie z niezwykłą dokładnością odtworzono ducha minionych epok i zrekonstruowano ich historyczny wygląd. Pałac położony jest przy tym na bardzo dużej parceli, co czyni przeprowadzane tu konferencje bardziej kameralnymi i swobodnymi. Ta malownicza okolica sprzyja poczuciu, że służbowy obowiązek może stać się jedynie przyjemnością!Data publikacji: 01.07.2014